Doğru Meslek Seçimi Nasıl Yapılır?

Doğru Meslek Seçimi Nasıl Yapılır?

7 Adımda Doğru Meslek Seçimi Yapmanın Püf Noktaları

Meslek seçiminin hayatımız üzerinde ne kadar büyük bir etkisi olduğunu ve son derece önemli olduğunu unutmamalıyız. Eğer bu konuda sorun yaşadığınızı düşünüyorsanız ve karar verme aşamasındaysanız bu makalemiz tam size göre hazırlandı. Gelin birlikte inceleyelim. Evet hayatımızın geri kalanını sürdürebilmek için doğru meslek seçimi yapmak çok önemli. Peki bunu nasıl yapacağız Kariyer planlaması yapmanın en kısa özeti şudur;

  • Kendini tanı,
  • Yapabileceklerini farkına var,
  • Kendine güven,
Bunlardan bazılarıdır.

Kişisel Değerlendirme 

İş hayatınız için öncelikle kendinize ne kadar güvendiğinizi gözden geçirmeniz gerekmektedir. Hangi işte başarılı olduğunuzü düşünüyorsunuz? Ya da en çok neye yatkınsınız? Bu sorulara cevap vermek bir yana dursun, kendinize güvenmeniz gerekmektedir. Eğer sınırlarınızın dışına kontrolsüz bir şekilde çıkmaya çalışırsanız sonucunuz sadece hayal kırıklığı olacaktır. Kendinizi tanıyın ve ona göre bir plan oluşturun.

Hayatta Olmazsa Olmazlarınız Neler Olduğuna Bakın

Planınızı oluşturdunuz, peki hedefleriniz? Olmazsa olmazlarınız? İşte tam bu noktada hayatınız boyunca almış olduğunuz kararlar ve hedefler devreye girecektir. Olmazsa olmazınız nedir ? Yüksek maaş almak mı yoksa tamamen kendini geliştirme mi? Bu soruların cevaplarını tamamen sizde. Kendinize bir hedef belirleyin ve meslek hayatınız boyunca o hedeflerinizden şaşmayın.

İlgi Duyduğunuz Konulara Yönelin

İlgi duyduğunuz şeyler aslında sadece zevk değil bir kazanç yöntemi olabilir. Boş vakitlerini değerlendirmeyi seven biriyseniz bu noktada bir adım atabilirsiniz. Akşam evde otururken bir iş mi yapmak istiyorsunuz? Araştırmaya koyulabilirsiniz. İnternet üzerinden yapabileceğiniz herhangi bir hem size boş vakit geçirmek için bir fırsat oluşturacak hem de fazladan bir kazanç elde etmenize yardımcı olacaktır. 

Deneme Amaçlı İşler Yapın 

İlginizi duyduğunuz herhangi bir işte kısa sürelide olsa çalışabilirsiniz. Kendinizi deneme ve fikirlerinizin netliği konusunda bir fırsat oluşturabilirsiniz. Evet dışardan bakıldığında bazen yapılan işler herkese kolay gelir. Ama içerisine girdiğiniz zaman durum çok farklı olabiliyor. Bunu kendi gözlerinizle görmek istiyorsanız bu maddeyi atlamamalısınız. Deneme bir iş yapmanız sadece dağın görünmeyen kısmını görmenizi sağlamayacak, deneyim kazanmanıza da yardımcı olacaktır. 

İnsanlarla İletişim Kurun 

Meslek seçiminiz sırasında doğru ve emin adımlarla ilerlemek istiyorsanız, sizin ilgi alanınız olan herhangi bir iş üzerinde çalışan kişilerle iletişime geçebilirsiniz. Onlarla buluşabilir ve sormak istediğiniz bütün soruları sorabilirsiniz. Böylelikle her adım öncesi daha emin adımlarla ilerlemiş olacak ve temas kurduğunuz kişilerden aldığınız bilgiler doğrultusunda daha iyi hedefler oluşturabileceksiniz. İnsanlara soru sormaktan korkmayın. Bilgi almaktan çekinmeyin. Kimse doğuştan yeteneklerle başarılı olmadı. Bu noktada kendinize güvenin ve asla geri adım atmayın. 

Kendinize Liste Oluşturun 

Meslek seçimi yapmak için kendinize bir liste oluşturmanızı öneriyoruz. Bunu neden istiyoruz, çünkü insanlar son anda karar değiştirebilir ve gördükleri en ufak bir olumsuzluk yüzünden adım atmaktan vazgeçebilir. Belki sizde bu duruma düşeceksiniz ve eğer olurda bu duruma düşerseniz adım atmak için ikinci bir şansınızın olması gerekmektedir. Bu korkaklık değildir, hedef değişimidir. Bu noktada kendinize asla haksızlık etmeyin. 

Yaşam Tarzınızı Düzenleyin 

Kariyer oluşturma esnasında kendiniz için en önemli adımlardan biri yaşam tarzıdır. Ne olursa olsun yaşam tarzınızı ve kalitenizi bozmayın. Eğer kötü alışkanlıklarınız varsa ve bunları değiştirmekte zorlanıyorsanız pes etmeden bir kez daha deneyin. Önemli olan denemektir. Eminiz ki buna pişman olmayacaksınız. Peki yaşam tarzınızda neleri değiştirebilirsiniz? Sabah kalktınız ve hayalini kurduğunuz işinize gideceksiniz, güne su içerek ve ılık bir duş alarak başlayabilirsiniz. Gün içerisinde kaliteli yemekler tüketerek sağlığınıza ve formunuza dikkat edebilirsiniz. Giydiğiniz kıyafetler daha şık ve uyumlu olabilir. Bunları sadece başkaları için değil, kendinize olan güvenin daha iyi bir hale gelmesi için yapmalısınız. Ailenizle vakit geçirmeyi ve onlarla ilgilenmeyi ihmal etmeyin. Zaman içerisinde hayatınızın daha düzenli ve güzel ilerlediğini kendi kendinize farkedeceksiniz. 

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski